Festiwal Frankfonii 2016

O Frankofonii

Sam termin został utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Onésime Reclus, oznaczając wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim, obecnie przekształconą w organizację międzynarodową OIF (Międzynarodowa Organizacja Frankofonii) zrzeszającą 84 państwa, położone na pięciu kontynentach, z czego 52 to członkowie tej organizacji, a 32 – w tym Polska – to obserwatorzy. To w sumie 1 miliard osób!

 

Najwięcej, bo aż 55% ludzi mówiących językiem francuskim mieszka na kontynencie afrykańskim. Frankofonia to pomost między różnymi kulturami. Festiwal Frankofonii co roku przybliża nas i okazale prezentuje bogactwo kulturowe 84 krajów frankofońskich.

 

W Polsce, to już piąta edycja Festiwalu Frankofonii, gdzie różnorodne formy ekspresji artystycznej i intelektualnej, pochodzące z krajów, których wspólnym mianownikiem jest  język francuski, uświetniają marcowe wieczory. Festiwal odbywa się w całej Polsce w dniach od 1 do 31 marca 2017 r.

Współorganizatorami Festiwalu Frankofonii są placówki dyplomatyczne: Demokratycznej Republiki Konga, Francji, Kanady, Luksemburga, Libanu, Maroka, Rumunii, Szwajcarii, Tunezji, Walonii-Brukseli, Senegalu oraz 2 instytuty: Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury.

Festiwal Frankofonii to seria koncertów, pokazów filmów, przedstawień teatralnych, konferencji, spotkań literackich oraz inicjatyw edukacyjnych i językowych, obrazujących całe bogactwo kultur francuskiego obszaru językowego na pięciu kontynentach –  wśród nich m.in. nominowany do Oskara i Cezara (3 nagrody i 6 nominacji) animowany film „Nazywam się Cukinia” szwajcarskiego reżysera Claude Barras, czy „Zupełnie Nowy Testament” – belgijska komedia z udziałem Catherine Deneuve, spektakl w Teatrze Kamienica „Dalida – chansons d’amour”, który przeniesie nas w świat najsłynniejszych francuskich piosenek, wielkie frankofońskie tournée w 15 miastach Polski spektaklu „La Grève des Becs” – „Bunt Żółtodziobów”, czy dokument rumuński „W poszukiwaniu utraconego ojca”, kanadyjski film „Mama”, ciekawe spotkanie z Tadeuszem Kantorem w Mediatece Instytutu Francuskiego na wystawie malarstwa “Autour de Tadeusz Kantor” autorstwa Hanny Szoll, a także wykład w Ambasadzie Luksemburga, profesora Uniwersytetu Luksemburga – Franka Wilhelma na temat frankofońskiej literatury Wielkiego Księstwa oraz wiele innych wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym i różnorodnym programem Festiwalu.

Sekretarzem generalnym Frankofonii jest Michaëlle Jean, Kanadyjka pochodzenia haitańskiego, wybrana przez szefów państw i rządów zebranych w Dakarze na XVI Szczycie Frankofonii w 2014 r.

Zakres działalności Międzynarodowej Organizacji Frankofonii:
– język francuski i wielojęzyczność
– różnorodność kulturowa i rozwój kultury
– pokój, demokracja i prawa człowieka
– edukacja i kształcenie
– gospodarka
– zrównoważony rozwój
– kultura cyfrowa
– aktywizacja młodzieży
– równouprawnienie kobiet i mężczyzn / społeczeństwo obywatelskie